„Az uniónak követnie kellene azt, amit Magyarország már megtett, meg kellene erősítenie a határok védelmét. Magyarországot nagyon sokat kritizálták azért, mert kerítést épített a szerb határra, ami azonban beváltotta a hozzá fűzött reményeket: pár nap alatt megállította a napi több tízezer bevándorló beáramlását. Vagyis csökkentette azt a veszélyt, hogy a terroristák a menekültek közé vegyülve érkezzenek az országba. Nyilvánvaló, hogy a legfőbb probléma Görögországban van, ahol nem biztosítják megfelelően a határok védelmét. Valószínűleg szükség lesz az Európai Unióban a határvédelem újragondolására, a jogi keretek kidolgozására. És természetesen fontos a hírszerzési adatok megosztása. Ha tetszik, ha nem, a terroristák, a szélsőséges nézeteket valló muzulmánok kihasználják a tömeges migrációt, és így bejutnak az Európai Unióba. Sejteket, terrorista csoportokat hoznak létre, erre láthattunk most példát Párizsban, vagy Brüsszelben. Vagyis a megfelelő válasz a kialakult helyzetre sok apróbb lépésből állhat össze, de azt gondolom, hogy a legelső lépés mindenképpen a határok megerősítése kell legyen.
- Mit gondol az Európai Unió eddigi lépéseiről, terveiről. Az Egyesült Államokban - például a hírtelevíziók beszámolóiból - jól nyomon követhetőek az európai politikai döntések, irányváltások?
Igen, a legtöbb dolgot minden bizonnyal követni tudjuk. Nézze, az unió nyitott határok politikája, amit a bevándorlással kapcsolatban folytatott, megbukott. Nem az életüket mentő menekültekről beszélek, őket segíteni kell, ehhez azonban egy jó bevándorlási politikára van szükség. De a nyitott kapuk politikája, amit korábban a déli határokon az Egyesült Államok is folytatott, egyszerűen nem jó. Biztosítanunk kell, hogy a határvédelem megfelelő legyen - ezt nem tudom elégszer elmondani. És úgy látom, az EU kezdi felismerni ennek a jelentőségét. Korábban Magyarországot kritizálták, amiért annyira erős volt, most pedig mindenki próbálja követni a példát, mint például Németország is, amely már nem akar annyi bevándorlót fogadni. Tehát látjuk itt is az összefüggéseket, és úgy gondolom, Amerika tud segíteni sok tekintetben. Nem pusztán azzal, hogy a közel-keleti menekülttáborokat anyagilag támogatja, és ezzel a hazájukhoz közel, saját kultúrkörükben maradhatnak a menekültek, hanem például a hírszerzési információk megosztása is szóba jöhet európai szövetségeseinkkel.”